Łazienka dla niepełnosprawnych

Jak przystosować łazienkę dla osób niepełnosprawnych?

Łazienka to pomieszczenie, w którym wbrew pozorom spędzamy wiele czasu. Relaksująca kąpiel, domowe spa lub chociażby szybki prysznic i podstawowe zabiegi pielęgnacyjne potrafią przeciągać się w nieskończoność, o czym wie każdy zniecierpliwiony domownik w kolejce. A jak powinna wyglądać łazienka, jeśli korzystać z niej będzie również osoba niepełnosprawna, starsza, chora, posługująca się kulą lub jeżdżąc na wózku?


Czego powinniśmy się pozbyć?

Najważniejszą kwestią jest eliminacja wszelkich newralgicznych elementów, które potencjalnie będą stanowiły trudność w płynnym poruszaniu się i komfortowym użytkowaniu pomieszczenia. Należeć do nich mogą progi przy drzwiach, zbyt wąskie drzwi (aby swobodnie korzystać z łazienki muszą mieć szerokość minimalnie 1 metra), zbyt mała przestrzeń obrotowa potrzebna do zawrócenia wózkiem lub przyjęcia prawidłowej pozycji, brak poręczy, podparć stabilizujących pozycję ciała i ułatwiających wykonywanie wszelkich czynności, wystające w sposób nieergonomiczny meble, wysokie umywalki oraz nieprzystosowane toalety.


Jakie elementy zapewnią bezpieczeństwo?

uchwyt_professional_5.jpg

Aby zapewnić maksymalne zabezpieczenie osoby niepełnosprawnej poleca się po dwie poręcze boczne, jedna z każdej strony zarówno umywalki jak i toalety. Warto zainwestować dodatkowo w tak oczywiste rozwiązanie jak maty antypoślizgowe na podłodze, w wannie, pod prysznicem. Osoba taka musi mieć możliwość wygodnego ustawienia wózka w stosunku do toalety, tak więc odległość między WC, a ścianą tylną powinna być odpowiednio dobrana. Umywalka również musi być obszerna by chory mógł swobodnie z niej korzystać i mieć pod ręką wszelkie niezbędne akcesoria. Dostęp do szafek łazienkowych powinien być w zasięgu takiej osoby i nie stanowić bariery funkcjonalnej. Zalecane są lustra pochylane, dzięki czemu można samemu dostosować kąt nachylenia i zmieniać go w zależności od potrzeb. Dla osób niepełnosprawnych, które nie mogą liczyć na pomoc bliskich lub też nie rzadko chcę być w miarę możliwości samodzielne wanny się są dobrym rozwiązaniem z przyczyn oczywistych. Polecane natomiast są prysznice z dużym wygodnym siedziskiem, jak również nowoczesne warianty bez brodzików ze składanymi bocznymi ściankami, dające choremu pełne możliwości manewrowe. W każdym miejscu, które pozostaje niezagospodarowane powinny znajdować się poręcze i uchwyty tak aby niepełnosprawny czuł się bezpiecznie w dowolnej sytuacji. Te elementy muszą być solidne, z wytrzymałych mechanicznie materiałów, antykorozyjne a zarazem wygodne.

 

 

Dodatkowe udogodnienia.

Jeśli chodzi o skład dobrym rozwiązaniem jest stal nierdzewna, która pozostaje trwała w tych wymagających warunkach środowiska. Typowe miejsca gdzie istnieje konieczność takich zabezpieczeń to przestrzeń przy toalecie, po obu stronach umywalki, w okolicy prysznica i bezpośrednio na jego powierzchni. Przydatne również są wydłużone uchwyty w umywalne regulujące temperaturę wody, niezwykle wygodne i łatwe w obsłudze. Polecane są elementy z opcją składania, zwłaszcza jeśli łazienka jest współdzielona z osobami sprawnymi. Dobrze jeśli uchwyty mają powierzchnię antypoślizgową i umożliwiają maksymalnie pewny chwyt. Siedziska prysznicowe również mogą być składane, a dodatkowo posiadać oparcie oraz podłokietniki. W aktualnej ofercie znajduje się wiele udogodnień pozwalających osobom niepełnosprawnym czuć się samodzielnie, komfortowo i bezpiecznie. Wszystkie produkty wykonane są z wysokiej jakości materiału, wytrzymałe, wygodne oraz łatwe w montażu i późniejszej konserwacji.

 

Zobacz nasz asortyment uchytów łazienkowych dla niepełnosprawnych.

baner-uchwyty.jpg